Проблема вибору
Добре та приємно, коли можеш собі дозволити все, що хочеш. Але бувають часи, коли стає актуальною проблема вибору. Не того, коли потрібно з усього доступного вибрати те, що хочеться, а того тяжкого, коли бюджету на все бажане не вистачає. І, природно, у тематиці цього сайту йтиметься про вибір між фото- та відеозйомкою. У жодному разі я не збираюся “перетягувати ковдру” операторської діяльності на себе, але хочу навести кілька доказів, які допоможуть клієнтам ухвалити непросте рішення.
Отже, почнемо…
Щоб підготуватися до моїх подальших слів, згадайте, коли і як часто ви переглядали відео з якихось свят і коли і як часто ви переглядали фотографії з подібних подій. Напевно, у вас, ваших родичів чи друзів є хоча б один фільм, присвячений урочистій події. Будь то випускний у школі чи інституті, ранок у дитячому садку і навіть весілля. І з повною впевненістю можна сказати, що всі мають фотографії з подібних подій. Відверніться ще на пару секунд від прочитання та згадайте відчуття від перегляду відео та фотографій. Згадали? Головна відмінність знаєте яка? Фотографії миттєві! З низки подій, зміни емоцій, персонажів і декорацій фотограф вихоплює єдину ключову мить, яка дає уявлення про те, що відбувається протягом довгих хвилин як до, так і після зйомки. А відео безперервно! До того ж, довго. І ось ви сидите дві, три, а то й п’ять хвилин і спостерігаєте, як хтось кудись йде чи щось робить, не отримуючи жодної додаткової інформації до того, що дізналися з перших кадрів фрагмента.
Друга відмінність теж досить фундаментальна і відчутна – перегляд частин відео здійснюється послідовно, у той час як фотографії можна дивитися у будь-якому порядку і навіть упорядковувати їх самостійно. Безумовно, всі ми любимо кіно, але в кіно актори та величезна команда різних спеціалістів витрачають у десятки разів більше часу на зйомки фільму, аніж ми на його перегляд. У цьому кіно є сценарій і здебільшого він унікальний. Вимагати від винуватців урочистостей та гостей присвятити всіх себе грі на камеру не вийде навіть за великого бажання. Вони всі зібралися тут і зараз, щоб відсвяткувати щось і веселитися, а не працювати акторами у вашій виставі. Показати все як треба за один дубль нікому не під силу. У людей, які перебувають у стресовій ситуації, а урочистий захід хоч і позитивний, але стрес, акторські таланти пригнічуються. Хвилюючись, вони перестають грати! Вони стають самі собою. І тут на допомогу приходить фотографія у всій своїй красі та мощі!
Безумовно, фотозйомка будь-якої урочистості має відбуватися за певним сценарієм, але цей сценарій значно м’якший і менш вимогливий до учасників. Більшість роботи лягає на фотографа. Фотографія виходить за соті частки секунди, а розглядати її можна довго. У вихопленому з кругообігу житті миті зберігаються всі деталі, вирази облич, пози, взаємне розташування людей і предметів у просторі. Навіть рух легко впізнається на правильно зробленій фотографії. Погодьтеся, завмерти на мить у потрібній позі з потрібним виразом обличчя значно простіше, ніж відіграти тривалий сюжет для відео.
Наприкінці хочу висловити свою особисту думку щодо проблеми вибору. Я вважаю, що фотографія цікавіша за відео. Саме тому я й займаюся фотографією. Світлина лаконічніша. Фотографія виразніша. Якби переді мною стояла проблема вибору при організації весілля, я не став би економити на кільцях, зовнішньому вигляді нареченої і фотографі. Решта можна сміливо опустити або зробити в економічному варіанті.
Звичайно ж, остаточне рішення кожен з вас прийме для себе сам на підставі особистих уподобань, але подумайте, перш ніж вирішити, чи буде вам згодом зручно, приємно і цікаво демонструвати друзям, знайомим та родичам, а головне дивитися самим документальні свідчення свята, що відшуміло.